Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
پنج شنبه, 04 مرداد 1403
ثبت نام
Bw.29- بیوگرافی کریستوفر نولان

 

  بیوگرافی کریستوفر نولان  
  alt  
 
BW.29- Christopher Nolan Biography
تاریخ تولد
30 جولای 1970
تاریخ مرگ
-
ملیت
بریتانیایی
حرفه
بازیگر
مترجم
حانیه
(quasar)
کریستوفر جاناتان جیمز نولان متولد 30 جولای 1970 ، سناریو نویس ، کارگردان و تهیه کننده انگلیسی - آمریکایی است . او با به وسیله ی نوشتن و کارگردانی فیلم هایی موفق هم چون یادگاری ، بی خوابی و پرستیژ شناخته شد .
 
 
  altalt  
  Cinema Center Biography Group  

 

 

 

نام : کریستوفر نولان Christopher Nolan
تاریخ تولد : 30 جولای 1970
محل تولد : لندن ، انگلستان

 

بیوگرافی مختصر :


کریستوفر جاناتان جیمز نولان متولد 30 جولای 1970 ، سناریو نویس ، کارگردان و تهیه کننده انگلیسی - آمریکایی است . او با به وسیله ی نوشتن و کارگردانی فیلم هایی موفق هم چون یادگاری ، بی خوابی و پرستیژ شناخته شد . 
او معمولا در ساخت فیلم هایش با همسرش به اما توماس به عنوان تهیه کننده ، برادرش جاناتان نولان یه عنوان نویسنده و هم چنین بازیگرانی چون کریستین بل و میشل کین همکاری می کند . 
موفق ترین فیلم او از نگاه منتقدان ، شوالیه ی تاریکی است .

 

زندگی شخصی :

 

کریستوفر نولان در لندن متولد شد . او فرزند پدری انگلیسی و مادری آمریکایی است. پدرش به عنوان آگهی نویس در یک موسسه ی تبلیغاتی شاغل و مادرش نیز مهمان دار هواپیما بوده است . نولان برادر کوچک تری به نام جاناتان نولان دارد که اغلب در نوشتن سناریو ی فیلم های نولان با او همکاری می کند . او هم چنین برادر بزرگ تری به نام متیو دارد که در سال 2009 به جرم قتل بازداشت شده بود اما مدتی بعد آزاد شد . نولان یک شهروند دوگانه ی آمریکا و انگلیس محسوب می شود که دوران کودکی خود را درلندن و شیکاگو گذرانده است. او در کودکی تا قبل از کشف کردن دوربین پدرش ، در خود علاقه ای به گیاه شناسی می دید اما با یافتن دوربین پدرش از سن 7 سالگی شروع به ساختن فیلم های کوتاه کرد . او در طول مدتی که در شیکاگو بود به همراه روکو بلیک ، کارگردان و تهیه کننده به تهیه ی فیلم های کوتاه می پرداخت. 
نولان از یک کالج سلطنتی فارغ التحصیل شد و پس از آن به تحصیل در رشته ی ادبیات انگلیسی در دانشگاه لندن پرداخت و در کنار آن هم چندین فیلم کوتاه در انجمن فیلم دانشگاه ساخت که اولین آن ها با نام Tarautella در سال 1989 در یک کانال تلوزیونی نمایش داده شد .کار بعدی نولان فیلم کوتاهی به نامDoodlebugبا بازی جرمی تئوبالد بود که وی بعدا در فیلم آینده نولان به یک ستاره تبدیل شد .نولان با اما توماس تهیه کنننده ی دیرینه اش در سال 1997 ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد که آنها هم اکنون در لس آنجلس زندگی می کنند .

 

 

alt
 

 

زندگی حرفه ای :

 

نولان اولین فیلم اصلی خود با نام آینده following را در سال 1998 کارگردانی کرد . این فیلم زندگی نویسنده ای را ترسیم می کند که دائما در حال فکر کردن به مردم آینده است . شیوه آرایش صحنه و دکور این فیلم ترتیبی تاریخی را نشان داده است . نولان این فیلم را تنها با بودجه ای معادل 6000 دلار ساخته است . او فیلم بردای فیلم آینده را در طول آخر هفته های یک سال کاری انجام داده است . این فیلم پس از نمایش در فستیوال سانفرانسیسکو مورد توجه قرار گرفت و بالاخره در سال 1999 توسط Zeitgeist به طور محدود اکران شد . 
در پی موفقیت این فیلم ، سناریو ی فیلم بعدی نولان ، یادگاری (memento)انتخاب شد . یادگاری در سال 2000 ساخته شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. این فیلم نامزد جوایز گلدن گلاب و اسکار برای بهترین سناریو شد . این فیلم بر اساس داستان کوتاه یادگاری ، نوشته ی برادر کریستوفر ، جاناتان نولان است که به زندگی مرد بیوه ای به نام لئوناردو شلبی ( با بازیGuy Preace ) می پردازد که به یک آسیب ذهنی دچار شده و توانایی نگهداری هیچ خاطره ی جدیدی را در ذهنش ندارد . اما لئوناردو با وجود این ضعف و ناتوانی در پی فهمیدن و به یاد آوردن اتفاقاتی است که در گذشته ای نه چندان دور برایش رخ داده است. در سال 2002 نولان فیلم بی خوابی (Insomnia)را کارگردانی کرد. این فیلم یک باز ساخت آمریکایی از فیلمی نروژی با همین نام بود . هرچند که این فیلم دچار تغییرات عمده ای در طرح کلی داستان و ماهیت شخصیت اصلی آن نسبت به نسخه امریکایی شده بود . طرح کلی داستان بی خوابی حول قتل دو کارآگاه لس آنجلسی می گذرد که برای تحقیق و بررسی دقیق در رابطه با قتل نوجوانان محلی به منطقه ای شمالی فرستاده می شوند که آفتاب در آنجا غروب نمی کند . در سال 1997 وارنر بروس وقفه ای نامعلوم در پخش فیلم Batmanبه وجود آورد چرا که وقتی قسمت چهارم Batman & Robin اکران شد نقدی منفی روی آن شکل گرفت و باعث ناامیدی در گیشه شد . در سال 2002 نولان به همراه دیوید اس گویر ، وارنر بروس را ترغیب کردند تا این خطر را بپذیرد و اجرای دوباره ی سریال Batman را به یک کارگردان نسبتا نا شناخته واگذار کند . Batman Begins در 15 جولای 2005 اکران و در گیشه ها بسیار محبوب شد. سرآغاز بت من رتبه ی هشتم برترین فیلم سال 2005 را در داخل کشور و نهمین رتبه در جهان را کسب کرد. این فیلم مورد استقبال بسیار منتقدان و مردم قرار گرفت . نقطه ی قوت این فیلم که در بردارنده طرح داستانی مبهم و هوشمندانه بود ، تاکید شدیدی روی کاراکترها داشت. Batman Begins برنده ی اصلی سی و دومین جایزه ی سالانه یsturn شد.این فیلم برنده جوایزی برای بهترین داستان سازی ، بهترین بازیگر (کریستین بل ) و بهترین نوشته ( از نولان و گویر) شد . همچنین این فیلم نامزد جایزه اسکاربرای هنر فیلم سازی شد . فیلم پرستیژ در 20 اکتبر 2006 اکران شد و فیلمنامه آن نوشته ای بود از کریستوفر پریست. داستان درباره ی هماورد دو شعبده بار در قرن 19 است. این فیلم ستاره های فیلم Batman Begins ( میشل کین و کریستین بل ) را دوباره به نولان رساند و واکنش های مثبت بسیاری از جانب منتقدان دریافت کرد و در جهان بیش از 69 میلیون دلار فروش کرد . این فیلم یک ساخت مشترک از نولان و همسرش اما توماس بود و سناریو ی آن مشترکا توسط کرستوفر و برادرش جاناتان نولان نوشته شده بود . در ماه های بعد که پرستیژ در حال اکران بود ، نولان پیشنهادات بسیاری مبنی بر کارگردانی ادامه ی داستان Batman دریافت کرد . در اواخر جولای 2006 فیلم جدید این سری رسما به عنوان شوالیه ی تاریکی تائید شد . این در حالی بود که نولان سکان دار اصلی این فیلم بود و هث لجر Heath Ledger به عنوانJoker به آن پیوسته بود .


نولان به همراه برادرش یک سناریو بر مبنای تقلی خود از روی نوشته ی دیوید گویر نوشتند و ساخت فیلم از اوایل سال 2007 شروع شد و در 16 جولای 2008 در استرالیا و در 18 جولای 2008 در ایالات متحده اکران شد و مورد تحسین همه جانبه ی منتقدان قرار گرفت . به طوری که بعضی از منتقدان آن را بزرگ ترین فیلم ساخته شده بر مبنای کتابی کمدی در طول تاریخ نامیده اند . این فیلم هم چنین موفقیت بسیاری در گیشه نیز به دست آورد و سومین فیلم برتر تمام دوران ها در داخل کشور و ششمین فیلم جهانی در آن زمان نام گرفت . در گلدن گلاب سال 2009 ، کریستوفر نولان جایزه ی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در فیلم سینمایی خود برای مرحوم هث لجر پذیرفت . نولان نامزد بهترین کار گردانی در انجمن کارگردانان آمریکا شد . در هشتاد و یکمین مراسم اسکار ، نامزد 8 اسکار و در نهایت برنده دو جایزه از آن ها برای میکس و صداگذاری و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد ( هث لجر ) شد . پس از اکران موفقیت آمیز فیلم شوالیه ی تاریکی در سال 2008 ، وارنر بروس قراردادی برای ساخت فیلم علمی تخیلی اینسپشن (inception) بست . اینسپشن بر مبنای یک سناریو نوشته ی نولان بود که نوعی داستان علمی تخیلی و فلسفی بود و به ترسیم معماری ذهن افراد در طول زمان می پرداخت . فیلم برداری آن نیز از تابستان 2009 شروع شد و در 16 جولای 2010 اکران شد و عمدتا نقد های مثبت روی آن شکل گرفت و گیشه ها را رونق بسیاری بخشید . اینسپشن آخرین فیلم سینمایی اکران شده توسط نولان بوده است.

 

altپروژه های آتی :

در دهم مارچ 2010 نولان تایید کرد که او و دیوید گویر روی ایده ای برای فیلم سوپر من کار می کنند .
نولان می گوید : "گویر در اصل به من گفت :تو چگونه این فیلم را خواهی ساخت ؟؟ و من در همان لحظه به این موضوع علاقه مند شدم و فکر کردم این راهی است برای ساختن داستانی که من تا آن زمان مانند آن را نشنیده بودم و می توانست هیجان بسیار زیادی بیافریند " 
نولان هم چنین درگیری اش را در رابطه با ساخت ادامه ی فیلم شوالیه ی تاریکی تایید کرد و گفت :این آخرین فیلم اکشن او و سرانجام این داستان هایش خواهد بود . " من از پایان یافتن و به سر انجام رسیدن این داستان خشنودم . برادر من مضمون بسیار مهیجی را برای داستانش کشف کرده است و این گونه چیز ها بر خلاف داستان های کمیک که تا ابد ادامه می یابند دارای یک پایان سودمند است . مهم تر اینکه دیدن این فیلم به عنوان خاتمه ی این سری داستان شما را وادار به کشف واقعیات این داستان عجیب و غریب می کند . "
در 27 اکتبر 2010 نولان تایید کرد که در این فیلم جوکر باز نخواهد گشت و نام فیلم " شوالیه تاریکی بر می خیزد " خواهد بود . 

همکاری های مکرر:

نولان معمولا در فیلم هایش با بازیگرانی چون کریستین بل ، میشل کین ، راس فگا ، کیلیان مارفی و لاری هولدن همکاری می کند .
همسر نولان ، اما توماس ، تهیه کننده بیشتر فیلم های او بوده است و لی اسمیث به همراه دادی دورن فیلم های سر آغاز بت من ، یادگاری و بی خوابی را تدوین کرده اند . 
والی فیستر نیز از شروع ساخت اولین فیلم نولان ، یادگاری همواره به عنوان فیلم بردار با او همکاری کرده . دیوید جولیان آهنگساز فیلم های آینده ، یادگاری ، بی خوابی و پرستیژ بوده است . هانس زیمر نیز آهنگسازی فیلم های سرآغاز بت من ، شوالیه تاریکی و تلقین را بر عهده داشته است.

 

 

alt


فیلم شناسی ( فیلموگرافی):

سال 1998 . فیلم آینده ( به عنوان کارگردان و نویسنده )
سال 2000 . فیلم یادگاری ( به عنوان کارگردان و نویسنده )
سال2002 . فیلم بی خوابی ( به عنوان کارگردان )
سال 2005 .سرآغاز بت من (به عنوان کارگردان و نویسنده )
سال2006 . فیلم پرستیژ ( به عنوان کاردان ، نویسنده و تهیه کننده )
سال2008 . فیلم شوالبه ی تاریکی ( به عنوان کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده )
سال2010 . تلقین ( به عنوان کارگردان ، نویسنده و تهیه کننده )
سال2012 . فیلم شوالیه ی تاریکی بر می خیزد ( به عنوان کارگدان ، نویسنده و تهیه کننده )

فیلموگرافی فیلم های کوتاه:

سال 1989 . فیلم Tarantella 
سال 1996 . فیلم Larceny
سال 1997 . فیلم Doodlebug

alt

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط با مطلب در حال مطالعه

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3457727
 

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.