Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
چهارشنبه, 30 خرداد 1403
ثبت نام
صفحه اصلی  >  آخرین اخبار  >  آخرین اخبار سینمای ایران  >  گزارش آیین افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر
گزارش آیین افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

به گزارش ستاد خبری سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، آیین افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شب گذشته با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره فیلم فجر و جمعی از سینمارگران و هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.

 

alt

محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره فیلم فجر ضمن عرض خوش آمد به سینماگران و میهمانان متنی را به شرح زیر قرائت کرد:

بشارت بر ارباب اقبال باد

مبارک به صاحب دلان فال باد

قرار بر مبارک مبارکی ایامی است که مردمانش تاج شاهی بر زمین کوبیدند و دستار تشرع بر سر بستند. سر و جانمان دل است، به دل انقلاب بزرگ تاریخ معاصر. انقلاب اسلامی ایران... تا به جایی رسد که سی و یکمین جشنواره فیلم، یعنی اجماع هفت هنرش باشد و من کودک انقلاب، اینک میان سال و دبیرش.

پوست اندازی زیبایی است، که کودکان انقلاب اینک جا بر جا پای بزرگان انقلاب گذارده اند و قرار است این هنر در خور و بزرگ (یعنی سینما) نشانگر وقار، اقتدار، گذشت و ایثار آدم هایی باشد که جان به انقلاب دادند و گلوی تشنه انقلاب را به خون خوشبوی شان معطر نمودند و آب و رنگ و آبروی انقلاب و صلابت و گگلگونی خون آنان است.

من در ایام این جشنواره به اندازه عمر یک آدم حرف زده ام و گفتم و نوشتم. انقلاب هوشیارمان کرد که عدد و رقم نه معتبر است، نه قبول؛ که آمار و شمارگان کم می آورد در هنر.

رکورد بر حرف نیست، که بر عمل است و ما آموخته ایم حی علی خیرالعمل. هیچ نمی گویم و امیدوارم عمل تمام دست اندرکاران جشنواره سی و یکم فجر، یعنی همکارانم، محتاج حرف نباشد.

اما می دانم هر چه کرده باشیم در مقابل قد بلند انقلاب و قد بلند سینمای ایران کم است، اما چه کنیم که بلند قدی انقلاب کوچکی ما را می نمایاند. شاید هم بلند قدی سینما و فراگیری اش کوتاهی قامت مان را بپوشاند و بلند نشانمان دهد و ستارمان باشد که خداوند در قرآن فرموده اند که ستارالعیوب اند. انشاءالله در اختتام این جشنواره حرفی برای من باشد.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

در ادامه مراسم جواد شمقدری دطی سخنانی گفت: در دهه چهارم سینمای ایران باید آینده و افق بلند آن پایه ریزی و طراحی شود، فارغ از آنکه نسبت به سه دهه گذشته و مسیر طی شده چه نظری داریم و افت و خیزها و نقاط قوت و ضعف و چالش ها و رویش های آن را چگونه ارزیابی می کنیم، در سه ویژگی همه متفق القول هستیم.

وی افزود: سینمای ایران یک پدیده قابل اعتنا و شگفت انگیز و ارزشمند می باشد که در عرصه داخلی و خارجی جایگاه ویژه دارد.

ظرفیت و توان فکری و محتوایی و نیروی انسانی و مهارت و ذوق هنری سرشاری در اختیار این سینما قرار دارد.

شمقدری ادامه داد: ایران پیشرفته در پرتو آرمان های بلند انقلاب اسلامی و برای حضور در رقابت های جهانی و گذر از گردنه های سخت اجتماعی و فرهنگی به شدت محتاج یک سینمای پیشرو، موثر و کارآمد می باشد اما شناخت موقعیت کنونی و ظرفیت و اقتضائات موجود یک عامل بسیار مهم در زمینه طراحی و برنامه ریزی برای دهه چهارم است که بدون هیچ تعصب و پیش داوری باید با آن روبرو شویم.

اهتمام و جدیت مدیریت کنونی جهان برای محو فرهنگ ها و تمدن هایی که هویت مستقل دارند و حاضر نیستند در نظم تحمیلی آن قرار بگیرند که ایران اسلامی و جریان مقاومت اسلامی و بیداری در منطقه و جهان راس در این تهاجم هستند.

رئیس سازمان سینمایی کشور افزود: دانش بصری و تجربه های سیبنمایی (به معنای دیدن فیلم) به یمن فناوری های جدید، آن قدر گسترش یافته که نمی توان با بن مایه های ضعیف هنری و سینمایی، مخاطب را جذب و اقناع کرد.

ماهیت سینما یک ماهیت تحمیلی است که بجای انکار آن، باید آن را شناخت و روش درست بکارگیری آن را آموخت. ماهیت سینما سرگرمی است، نیاز به سرمایه گذاری سنگین و اعتبار و پول دارد.

با عنایت به این ویژگی ها راه آینده سینمای ایران باید ترسیم و مهندسی شود.

وی در ادامه بیان داشت: آنچه امروز به عنوان اختلاف صنفی و اجرایی و بعضا به عنوان بحران از آن یاد می شده، ناشی از ضعف هایی است که به ماهیت سینما بی توجهی شده است. آینده و بقای سینمای ایران در گرو توجه به این چهار ویژگی است:

جنشواره امسال نشانه هایی از آغاز یک فصل جدید در سینمای ایران را به همراه دارد. حضور چهار نسل خود یک ویژگی قابل تامل است. نسل چهارم زنگ خطر را برای همه به صدا درآورده و از حضور رقبایی که می توانند عرصه را از آن خود کنند، خبر می دهد.

وی افزود: نسل دوم و سوم در جستجوی مسیرهای طی نشده و در حسرت فرصت های از دست رفته است تا شاید جبران کند. و تلاش های نسل اول نشان می دهد که سینما بی رحم است و در عرصه تجربه روز به روز سخت تر و مهار نشدنی تر می شود. مگر در کنار تجربه های گران قدر به اصول و قواعد کار احترام بگذاریم و به آن تکیه کنیم، همان طور که در هفته های اخیر در بعضی رسانه ها و نقل و گفتگو ها جشنواره را فرصتی برای همدلی و همگرایی می دانستند. انشاءالله این انتظار عملی شود و مدیریت جشنواره و به خصوص دبیر محترم آن که موظف شده بود این مشی همدلی و همگرایی را در برنامه ها و روش های خود اتخاذ نماید.

شمقدری در پایان افزود: امیدوارم همان طور که سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر بالاخره پس از سه دهه قاب نشینی از سطح عبور کرد و در فضا بال گشود، سینمای ایران نیز با نگاه به افق های دور و با اتکا به آرمان های بلند انقلاب اسلامی در فضای بیکران احساس و عاطفه و اندیشه های متعالی اوج بگیردو به تعبیر حضرت امام (ره) روح و مشام جان زیبا پسند طالبان جمال حق را معطر سازد.

در ادامه مراسم «سید محمد حسینی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر ضمن قرائت شعری با مضمون هنر در سخنانی گفت: سینمای بعد از انقلاب هرچند کوشیده به سمت ابتذال نرود، اما برخی هم در این میان تلاش کردند آن را به سمت انفعال پیش ببرند که هنرمندان نباید بگذارند چنین اتفاقی بیفتد.وی ادامه داد: امروز سینماگر رسالتی دارد که صدبار مسئولانه‌تر از گذشته است و اگر به رنج و به خون چهره، هنرمند است که تن به آسودگی نیاساید. سینما کلید پیشرفت کشور است و خانه بی‌در امنیت خود را از دست می‌دهد. نباید به هرکس اجازه ورود به آن بدهیم و سینماگر باید از کلید معرفت و هنر خود به خوبی محافظت کند. انتخاب مسئولان این بخش نیز با همین دیدگاه صورت گرفته است.وزیر ارشاد اظهار داشت: سینمای امروز شاهد تجدید حیات معنویت است و علی رغم اهانت به اسلام و پیامبر اعظم همگان به تحقق وعده الهی راسخ‌تر می‌شوند. هنرمند مصالح خود را منطبق با مصلحت حق می‌انگارد.وی گفت: سی‌و یکمین جشنواره فیلم مفجر با تمایزی محسوس نسبت به سال‌های گذشته از نقد سالم اجتماعی، دفاع مقدس و حضور چشم‌گیر فیلم اولی‌ها و استقبال بین الملی به چراغ راهنما مجهز شده است.

در این مراسم در بخش بزرگداشت ها از جمشید مشایخی، مهری شیرازی، جهانگیر الماسی و نادر طالب زاده تقدیر شد.

تقدیر از سه نقاش پیشکسوت سردر سینماها و تقدیر از علی عطشانی کارگردان اولین فیلم سه بعدی ایران نیز از دیگر بخش های افتتاحیه جشنواره بود.

معرفی برگزیدگان بخش اقلام تبلیغی و اهدای سیمرغ های این بخش از دیگر بخش های افتتاحیه فجر سی و یکم بود.


در این مراسم هنرمندان زیادی حضور داشتند که از جمله می توان به محمدهادی کریمی، محمدرضا شریفی‌نیا، رضا رویگری، رضا ناجی، نیکی کریمی، نسرین مقانلو، حسین ترابی، مریلا زارعی، سروش صحت، فرامرز قریبیان، سام قریبیان، کوروش تهامی، الهام حمیدی، اشکان خطیبی، جهانگیر الماسی، بیتا فرهی، پوران درخشنده و ... اشاره کرد

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط با مطلب در حال مطالعه

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3431499
 

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.