Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
دوشنبه, 01 مرداد 1403
ثبت نام
Cma.27 - میراثی که دیگر خوب نیست
  میراثی که دیگر خوب نیست
نگاهی به آخرین فیلم از سری بورن
 
   
  اطلاعات مقاله اختصاصی  
 
نویسنده مقاله: یحیی رستگاری
تاریخ ارائه در مجله: بیست و هشتم اسفند ماه یکهزار و سیصد و نود و یک
اطلاعات نشریه: مجله شماره 04 سینماسنتر
اطلاعات دریافت نسخه منتشر شده: دانلود مجلهسینماسنتر شماره 04 (ویژه نوروز 1392)
تاریخ ارائه در سایت سینماسنتر: بیست و پنجم فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود دو
طراح بنر: فرخ فرمان
ارائه دهنده: انتشارات الکترونیکی سینماسنتر
 
     
   
     

 

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.  
   
  مقاله شماره بیست و هفت  
  میراثی که دیگر خوب نیست
نگاهی به آخرین فیلم از سری بورن


فیلم "میراث بورن" آخرین فیلم از 3 گانه فیلم­هایی به همین نام است که اکران آن از سال 2002 با فیلم "هویت بورن" آغاز شد. "میراث بورن" در واقع چهارمین فیلم ساخته شده برای ادامه این کالکشن به حساب می­آید. 
این فیلم با کارگردانی تونی گیلروی در سال 2012 به اکران عمومی در آمد. قبل از نمایش این فیلم در سینماها، تریلرهای جذاب و پر از صحنه­های اکشن از آن برای بیننده­ها به نمایش در آمد. دیدن چنین تریلرهای اکشنی و به خصوص دیدن نام بورن بر روی آن، عطش دیدن این فیلم را برای همه، مخصوصا کسانی که از طرفداران فیلم­های قبلی بودند را بیش از پیش می­کرد. فیلم با صحنه شیرجه زدن آرون کراس، که شخصیت اصلی داستان است، به داخل دریاچه­ای که از زیرنویس فیلم می­توان فهمید دریاچه آلاسکا است، شروع می­شود. پس از آن سکانس­هایی از سازمان­های اطلاعاتی آمریکا به نمایش در می­آید که به بحث و گفت و گو در مورد موضوعی مبهم برای بیننده می­پردازند. در کل شروع فیلم با 3 موضوع و سکانس مختلف پیش می­رود: 
اول از همه نشان دادن زندگی آرون است که ما در اول فیلم حتی اسم او را نمی­دانیم و فقط شخصی می­بینیم که کاپشنی قرمز به تن دارد و در کوه­های آلاسکا و درون برف با نقشه­ای که از کف رودخانه به­دست آورده است، شروع به پیش روی به سمت نقطه ای می­کند که برای او علامت گذاری شده است. در لا به لای این سکانس­ها می­بینیم که او مدام از پلاکی که به سینه خود انداخته است تعدادی قرص بیرون آورده و آنها را می­خورد و به راه خود ادامه می­دهد. 
دوم نشان دادن صحنه­هایی از سازمان­های اطلاعاتی آمریکاست که در حال کار بر روی مسأله­ای امنیتی هستند. در بعضی جاها اسم جیسون بورن شخصیت اصلی داستان قبلی را می­شنویم و اخباری هم در مورد وی از تلویزیون دنبال می­کنیم. گفتگوی سیاست مدارانی که به نظر می­آید بر روی موضوعی مهم در حال گفت و گو هستند را مشاهده می­کنیم ولی عملا نمی­دانیم مسأله اصلی چیست و این روند ادامه پیدا می­کند.

موضوع سومی که آن را در کنار دو موضوع گذشته در سکانس­هایی مشاهده می­کنیم؛ خانم دکتری است که وارد آزمایشگاهی می­شود و بعد از خوش و بش کردن با کارمندان آن آزمایشگاه به سر کار خود می­رود. 
حدود یک سوم فیلم را تا آغاز صحنه­های اکشن و موضوع اصلی داستان فیلم این سکانس­ها تشکیل می­دهند. شاید اگر فیلم اول مجموعه بورن را دیده باشید بتوانید به نحوی ادامه داستان را حدس بزنید. بعد از بحرانی شدن موضوعی که سیاست مداران بر روی آن کار می­کردند، تصمیم گرفته می­شود پروژه­های سازمان اطلاعاتی حذف شوند تا جایی برای نگرانی وجود نداشته باشد. آرون کراس به کلبه­ای که احتمالا مقر اصلی پروژه است وارد می­شود و آنجا را منفجر می­کند. طی حوادثی همه فکر می­کنند افراد مرده­اند. 
در قسمت سوم از سکانس­هایی که معرفی کردم یکی از عوامل ورودی تصمیم به قتل دکترهای آن آزمایشگاه می­گیرد تا اطلاعات آنجا هم از بین برود ولی باز با حوادثی، یکی از دکترها جان سالم به در می­برد. بله! حدس شما درست است، همان خانم دکتری که خوش قیافه هم هست جان سالم به در برده است و در ادامه هم همان­طور که قطعا می­توانید حدس بزنید آرون و این خانم دکتر با هم همراه می­شوند و برای مبارزه با کسانی که می­خواهند آنها را به قتل برسانند با هم همکاری می­کنند. آنها برای معالجه آرون که دیگر قرصی برای مصرف ندارد که از پلاک داخل سینه اش درآورد و بخورد، به دنبال منشأ آن می­روند. سازمان اطلاعات که این موضوع را می­فهمد، یکی از مأمورین خبره خود را برای پایان دادن به موضوع به محل حضور آنها می­فرستد که البته معلوم نیست او چگونه آرون و دکتر را به این زودی پیدا می­کند و بعد از یک تعقیب و گریز و موتور سواری کاملا حرفه­ای، بدون هیچ درگیری، آنها آن مامور را از پا در می­آورند و با هم فرار می­کنند و بر روی اقیانوس به سوی افق­ها پیش می­روند.

در مجموع می­توان گفت داستان فیلم به گونه­ای است که افرادی جزو یکی از پروژه­های مخفی آمریکا هستند که روی بدن آنها تغییراتی صورت گرفته است تا بتوانند از قدرت فوق العاده بالاتری نسبت به بقیه مأمورین بهره­مند شوند. حال پروژه در دست لو رفتن است و مسئولین تصمیم می­گیرند آن را نابود کنند ولی در این میان یکی از افرادی که خیلی وارد است فرار می­کند و به دنبال پیدا کردن دارو، با دکتری آشنا شده و مقداری صحنه­های اکشن و تعقیب و گریز پیش می­آید و در نهایت آنها موفق به فرار می­شوند. فیلم کاملا کپی شده از نسخه اول فیلم بورن است و شاید یکی از معدود مواردی که آن را از فیلم اول متمایز می­کند، تغییراتی در بازیگران آن باشد!
در پایان باید گفت که فیلم به شدت کسل کننده و تکراری است. در تمام صحنه­ها کارگردان سعی کرده است داستان را طوری به بیننده القا کند که همواره یک آشوب و سرآسیمگی را در او به­وجود آورد. صحنه­های در هم و شلوغ، دیالوگ­های نا مفهوم، همه و همه دست به دست هم داده تا فیلمی کاملا ضعیف را مشاهده کنیم که فقط اسم بورن را با خود یدک می­کشد! در کل می­توان این فیلم را مقداری صحنه اکشن دانست که یک داستان کپی شده از فیلم دیگری به آن اضافه کرده­اند.
 
     
  با تشکر از پرنیان عزیز "parnian"بابت ویراستاری  
   
   
  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.  
  نویسنده: یحیی رستگاری  

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط با مطلب در حال مطالعه

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3455245
 

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.